Nový školský rok
Nastal september a to znamená, že lastovičky postupne opúšťajú našu krajinu a do školských ľavíc sa vracajú naši žiaci. So začiatkom nového školského roka sa začína aj činnosť vynoveného školského parlamentu. Možno si mnohí z Vás kladú otázku: Čo je to vlastne ten školský parlament? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Školský parlament možno definovať ako samosprávnu skupinu detí, ktoré vyjadrujú názory a záujmy svojich spolužiakov na pôde parlamentu, predkladajú návrhy na nové aktivity v škole a hľadajú čo najlepšie riešenia aktuálnych problémov.
Školský parlament by mal byť medzičlánkom medzi učiteľmi a žiakmi. Správne fungovanie školského parlamentu je základným znakom demokratizácie a modernizácie súčasnej školy 21. storočia. Učí žiakov verejne vystupovať, vhodne argumentovať svoje názory a vypočuť si názor spolužiakov z tried, v neposlednom rade niesť istú mieru zodpovednosti za život vo svojej triede a škole a zároveň podporiť sebadôveru, samostatnosť a tvorivosť.
Zvolení zástupcovia žiakov sa budú aktívne zúčastňovať na chode školy a s pomocou nás, učiteľov, organizovať na škole rôzne podujatia a akcie. Škola nie je len o učení sa, ale aj o budovaní si kamarátstiev a vytváraní pozitívnej klímy na škole. Deväť rokov života na základnej škole ubehne veľmi rýchlo, preto by sme si ich mali spríjemniť čo najviac. Aj na to nám bude slúžiť školský parlament.
Deň Zeme
Deň Zeme si pripomíname od roku 1970 a iniciátorom jeho vyhlásenia bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch, ktoré nám poskytuje Zem.
Zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a je potrebné venovať sa otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.
Aj tohtoročný Den Zeme bude iný, ako tie po minulé roky. Pretrvávajúca krízová situácia spôsobená pandémiou koronavírusu ovplyvňuje životy všetkých ľudí na Zemi. To však nebráni tomu, aby sa ľudia žijúci na Zemi individuálne nezapojili do ochrany životného prostredia. Pre nás a pre budúce generácie.
Svetový deň vody
Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Voda nás teda sprevádza počas celého života, hoci si to ani neuvedomujeme. Ako veľmi je pre nás voda dôležitá si uvedomíme až vtedy, kedy prestane byť pre nás samozrejmosťou. Voda je náš najcennejší prírodný zdroj, je najdôležitejšou zlúčeninou na zemskom povrchu. Pokrýva asi 70% zemského povrchu, no len približne 3% z toho môžeme označiť ako pitnú vodu.
Všetko živé na zemi potrebuje k svojmu životu vodu. Podmieňuje, kde môžeme žiť, od nej závisí, či môžeme siať a produkovať dostatok potravy, ovplyvňuje počasie. Význam vody si pripomíname 22. marca, v tento deň každoročne slávime Svetový deň vody.
Aj napriek prebiehajúcej pandémii si naša škola pripomenie význam vody. Žiaci 1.stupňa, ktorí majú možnosť navštevovať školu prezenčne, si môžu Deň vody pripomenúť tým, že prídu 22. marca (pondelok) do školy v modrom oblečení. Žiaci 2.stupňa sa zapoja do súťaže, ktorú vyhlasuje Žiacky parlament. Samozrejme, súťažiť môžu aj naši prvostupniari J Na všetky Vaše projekty sa veľmi tešíme.