O fašiangoch po fašiangoch 2.A
- 26.02.2021 12:13
- Tento školský rok nám pre pandémiu koronavírusu nebolo dopriate zabaviť sa na školskom karnevale. Fašiangy tu však vždy boli aj budú. V triede Sovičiek sme našli spôsob ako si pripomenúť nezabudnuteľné zvyky a tradície nášho regiónu aj po fašiangoch.
Ľudové zvyky a tradície sú odrazom života našich predkov. Sú klenotom našej ľudovej kultúry, prenášajú sa z pokolenia na pokolenie a mali by sme ich naďalej šíriť a pestovať. Pri každej možnej príležitosti preto žiakom našej školy s láskou poukazujeme na to, akí boli naši predkovia prezieraví, múdri, zruční a vynachádzaví.
V Čítanke 2. ročníka sa deti majú možnosť stretávať s ľudovou tvorbou. Obdobie fašiangov v nej približujú ľudové piesne a veselé krátke úryvky. Skutočnú atmosféru fašiangov sme však pre pandémiu koronavírusu nemali možnosť zažiť. Napadla nám myšlienka, vrátiť sa v čase do ďalekej histórie a priblížiť deťom zvyky a tradície, o ktorých sa spieva a hovorí aj v našej čítanke. Vymysleli sme si cestovanie autobusom a jednotlivé zastávky nazvali podľa aktivít približujúcich časy minulé v čase prítomnom. Napríklad: zastávka: Historická, Komínová, Zabíjačková, Fígľová, Počtová, Karnevalová a Spievankovo-tanečná. Deti celý čas nastupovali a vystupovali do autobusu podľa toho, ktorá stanica nasledovala. Zopakovali si pravidlá slušného správania sa počas cestovania- pozdravili sa, poprosili o lístok, poďakovali, uvoľnili miesto starším, vystupovali z autobusu bez tlačenice. Za lístok zaplatili „dukátmi“, narábali určitou sumou, uberali z nej, pridávali, kontrolovali správnosť vrátenej sumy.
Na zastávke Historická sa pomocou Powerpoint prezentácie dozvedeli všetko o histórii fašiangov (jedlá, muzika, karneval, prekáračky, zabíjačky, zábavy...- čítali si o nich a zahrali pohybovú hru Na sliepočky a gazdinú)
Komínová zastávka bola pomenovaná podľa známej povedačky „A tam hore na komíne, sedí kocúr na slanine.“ Komín si deti sami postavili, povešali doň klobásy, šunky, slaniny a údili ich. Potom liezli po rebríku, aby si kúsok odrezali a odmerali ich dĺžku (šále, šatky- klobásy; Ikea meter na meranie dĺžky) a vzájomne porovnali, kto mal najdlhšiu a kto najkratšiu klobásu.
Zabíjačky boli kedysi neoddeliteľnou súčasťou fašiangov. Súčasné deti si ich už nepamätajú, alebo len máloktoré z nich. Tí, ktorí ju u starých rodičov zažili nám zahrali rolovú hru o zakáľačke a spracovaní mäsa.
Ozajstnú fašiangovú tancovačku so spevom ľudovej piesne Bodaj by vás, vy mládenci sme zažili na zastávke Spievankovo-tanečná. Tanec turoňa-neodmysliteľnej fašiangovej masky sme si vyskúšali v rytmickej hre- Skákaná.
Fígľová zastávka nás prekvapila fígľami - karnevalovými hádankami, rébusmi a na Karnevalovej zastávke sme sa zahrali hudobno-pohybovú hru na balón.
A tak sme sa celý deň hrali, cestovali, spievali, tancovali, skákali..........čítali, počítali, merali, konštruovali, hýbali sa a spomínali. Kto by si pomyslel, že sme sa vlastne učili?
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články