• Školský rok 2016/2017

        • VÝNIMOČNÝ DAR

              V 70-tych rokoch 20. storočia občania Nesvád svojpomocne vybudovali pre žiakov základnej školy novučičké detské dopravné ihrisko (ďalej len DDI). V tom období snáď ako jediná v okrese Komárno sa ZŠ slovenská v Nesvadoch mohla pýšiť nezvyčajnou vymoženosťou. DDI dlhé roky slúžilo žiakom ZŠ a všetkým deťom v obci ako vhodný prostriedok na výučbu dopravnej výchovy a voľnočasové aktivity. Zub času však postupne ohlodával dopravné značky, asfalt, značenie na ceste, neskôr aj semafory. Na ich opravu peniaze v kase školy neustále chýbali.

          Muselo uplynúť 40 rokov kým sa našlo riešenie na jej revitalizáciu. Nadácia Pontis za podpory poisťovne Allianz vyzvala školy a organizácie k získaniu poskytnutej finančnej podpory na obnovu DDI. Rodičovské združenie pri ZŠ Komenského č.21 v Nesvadoch reagovalo na túto výzvu vypracovaním projektu. Ten úspešne prešiel sitom a peniaze na výmenu dopravných značiek boli na svete. Druhá časť revitalizácie DDI prebehla len pred nedávnom. Obnovu svetelnej signalizácie z roku 1976 podporila nadácia Volkswagen. Projekt na získanie finančných prostriedkov opakovane vypracovalo RZ pri ZŠ v Nesvadoch v úzkej spolupráci s MŠ Malí bocianári, na ulici Hurbanova. A keďže finančné prostriedky z projektu  neboli na obnovu svetelnej signalizácie postačujúce, Rodičovské združenie pri ZŠ obnovu dofinancovalo. A tak nám dnes široko-ďaleko môžu tento výnimočný dar opäť závidieť.

              16. septembra 2016, v poobedňajších hodinách, sa v rámci Nesvadských dní uskutočnilo slávnostné odovzdávanie zrevitalizovaného detského dopravného ihriska. Žiaci, zamestnanci ZŠ, MŠ Malí bocianári na ulici Hurbanova, rodičia detí, pán starosta obce Nesvady JUDr. Jozef Haris, poslanci Obecného zastupiteľstva v Nesvadoch a ostatní pozvaní hostia si vypočuli slávnostný príhovor pani riaditeľky ZŠ, PaedDr. Silvie Hlavačkovej a pána bývalého riaditeľa Mgr. Ivana Podivinského. K slovu sa prihlásil aj pán starosta obce, ktorý ocenil snahu RZ a vedenia školy popracovať na obnovení DDI. Snáď najzaujímavejším hosťom podujatia bol pán Ing. Pinkas. Ako spolupracovník firmy TSA bol v roku 1976 prítomný na budovaní DDI v Nesvadoch. Sám montoval svetelnú signalizáciu. Verný svojmu poslaniu dodnes montuje a opravuje semafory a živo si spomína na 70-te roky, na budovanie nesvadského DDI. Priznáva, že v dnešných časoch je zachovanie podobných dopravných ihrísk raritou a tak sme v okrese Komárno opäť jedineční. O to viac ho potešila možnosť podieľať sa na obnove svetelnej signalizácie. Tvrdí, že zariadenia podobného charakteru sú v súčasnosti už muzeálnymi kúskami a na území Slovenska sa podobné už ani nenachádzajú.

          A tak sme to aj patrične oslávili. Krátky kultúrny program žiakov prvých ročníkov zo ŠKD Slniečko a Kvietok, skúšobná jazda všetkých prítomných detí, súťaže, odmeny za správne riešenie úloh, občerstvenie boli lákadlom pre každé dieťa. Pre pozvaných hostí nasledovala recepcia a na deti čakalo v závere slávnostného odovzdávania DDI prekvapenie. Obrovská torta- semafor. Ďakujeme za ňu mamičke z MŠ Malí bocianári.

          Želáme si, aby znovuspojazdnenie DDI dopomohlo k skvalitneniu výučby dopravnej výchovy na škole a zároveň, aby došlo k zníženiu dopravnej nehodovosti detí a žiakov v obci. Veríme, že okresná súťaž Na bicykli bezpečne vďaka obnove DDI ostane aj po ostatné roky doménou Nesvád a že budeme  jazdiť nielen bezpečne, ale aj s úsmevom!“

                                                                     D. Molnárová, ZŠ Komenského č.21 Nesvady

          Časopis Delta-regionálny týždenník/ september 2016

                    

          V hlavnej úlohe prváci a deviataci

              V živote školy to tak chodí. Na konci školského roka tí starší odchádzajú, mladší ich striedajú. Jedni odchádzajú, iní prichádzajú. V školskom roku 2016/ 2017 opustí Základnú školu na Komenského ulici č.21 v Nesvadoch 22 deviatakov. Na našej ZŠ sa už dlhé roky traduje, že práve deviataci vítajú svojich nasledovateľov, najmenších žiakov školy a pasujú ich do cechu školského. Táto výnimočná udalosť je pre žiakov prvého ročníka výnimočná a slávnostná zároveň. Po mesiaci dochádzky do školy, keď už okúsili chuť povinností, zábavy, vyučovania, prestávok, nových priateľstiev a majú za sebou prvé dotyky s písmenkami, číslami, úlohami, ich žiaci deviateho ročníka pozývajú na slávnostnú imatrikuláciu. Tak tomu bolo aj 13.októbra 2016. V telocvični ZŠ deviataci pod vedením pani učiteľky triednej a za výdatnej pomoci pani vychovávateľky ŠKD Kvietok, M. Szakálosovej, pripravili pre prvákov zábavné predpoludnie plné hier a zábavy, kde si mohli overiť svoje nadobudnuté vedomosti a vyskúšať svoje fyzické prednosti.       

          Rozprávková imatrikulácia sa konala v lese u Snehulienky a siedmich trpaslíkov (žiaci 9. ročníka). S humorom a s ľahkosťou sa deti prvých ročníkom nechali vtiahnuť do zaujímavých situácií vytvorených deviatakmi. Spievali, tancovali, spoločne odriekali sľub prváka, riešili hádanky a prekonávali prekážky. Najveselšou časťou imatrikulácie bola situácia, keď mal niektorý z prvákov zobudiť zo spánku spiacu Snehulienku. Prváci túto úlohu s dôvtipom zvládli. Záverečný ceremoniál s pasovaním prvákov mal výsostne slávnostný charakter. Odtlačkom svojho palca deti jednotlivo spečatili svoje členstvo v cechu školskom na pripravenom dokumente. Nasledovalo spoločné fotenie so Snehulienkou, trpaslíkmi. Ďakujeme deviatakom, ich pani učiteľke triednej, Mgr. Lenke Tóthovej za hodnotný zážitok, darčeky a vrelé privítanie vo veľkej škole.

                                                                                                                  Dana Molnárová, ZŠ Komenského 21, Nesvady

                                                                                                        

           Časopis Delta/október 2016

           

          Čítanie motivované hrou

               Svet našich detí je v súčasnosti bohatý na zaujímavosti. Rodičia aj pedagógovia preto majú čoraz ťažšiu úlohu pri ich motivácii  k  hodnotným činnostiam, medzi ktoré bezpochyby radíme aj čítanie. Návštevy knižnice, kníhkupectva, zaujímavá beseda, dobrý tip od kamarátov sú jednou z možností ako vzbudiť, udržiavať a pestovať kladný vzťah detí ku knihám.

          ZŠ Komenského č.21 v Nesvadoch sa rozhodla reagovať na výzvu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR v súvislosti s Národnou stratégiou zvyšovania úrovne a kontinuálneho rozvíjania čitateľskej gramotnosti. Keďže školský rok 2016/2017 je vyhlásený za Rok čitateľskej gramotnosti, rozšírenie repertoáru našich aktivít vzťahujúcich sa na rozvoj čitateľskej gramotnosti našich detí sme považovali za dôležitý posun vpred.

          24. októbra 2016, ktorý je Medzinárodným dňom školských knižníc, sme sa podľa pokynov MŠVVaŠ SR, v čase o 9.00 hodine zišli v aule školy, aby sme na podporu vzťahu detí a žiakov k čítaniu a získaniu si väčšieho počtu priaznivcov literatúry uskutočnili spoločné čítanie rozprávky. Žiaci prvých, druhého a tretích ročníkov si doniesli deky a v pohodlí, ako doma sa usadili v priestoroch auly, aby si vypočuli prvý príbeh z rozprávkovej knihy autorky Dariny Vránovej Škriatkovia pomáhajú. Do výzvy „Čítame spolu“ sa v určenom čase zapojili aj žiaci vyšších ročníkov.

          Priebežne s výzvou MŠVVaŠ SR sme na stránke Slovenskej pedagogickej knižnice zaregistrovali ďalšiu zaujímavú aktivitu a to 12. ročník celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc. Registráciu do súťaže vyhlásenej SPK sme, žiaľ premeškali. Myšlienka pokračovať v pozitívnej motivácii detí k čítaniu nás však nadchla a tak sme sa pustili do práce a vytvorili vlastný, celoročný a celoškolský projekt: „Dobrodružstvá so škriatkami.“ Za pozitívnu formu práce sme si zvolili hru, ktorá v projekte priamo nadväzuje na prečítanú knihu, literárne postavy, či zaujímavé situácie v knihe. Aby nebola samoúčelná, určili sme aj cieľ. Pomáhať osvojovať, zdokonaľovať aj fixovať vedomosti detí. Podporovať zdravú súťaživosť a  vzbudzovať túžbu byť úspešným účastníkom hry alebo súťaže. S vedomím, že neúspech pri hre deti mrzí podobne ako neúspech pri práci, volili sme aktivity primerané veku účastníkov, s možnosťou zažiť pocit radosti a úspechu pri prekonávaní zadaných úloh, istých prekážok. Ďalším cieľom nášho projektu je prostredníctvom rozprávok vychovávať v deťoch pevnú vôľu nevzdávať sa, učiť ich vytrvalosti, sebaovládaniu, húževnatosti a vytvárať v nich pocity istoty a viery vo vlastné sily a schopnosti.

          V nadväznosti na spoločné čítanie v doobedňajších hodinách sme poobede, v spolupráci so ŠKD Bublinka, Slniečko a Stromček slávnostne otvorili dvere školskej knižnice. Pre niektorých prvákov bol pojem školská knižnica neznámy. Uvítali však možnosť samostatne si vybrať knihu podľa vlastného výberu, požičať si ju, zobrať domov, zodpovedať za ňu a nepoškodenú ju vrátiť. Nádhernej a múdrej víle z rozprávkovej krajiny zložili sľub, že odteraz budú pravidelnými návštevníkmi školskej knižnice počas celého školského roka.

          Deti dostali čitateľské preukazy, do ktorých im pani učiteľky a pani vychovávateľky budú priebežne značiť požičiavanie a vrátenie kníh. A pretože priestory našej školskej knižnice sú málo priestranné a počet detí v triedach vysoký, pani učiteľka Molnárová sa rozhodla nadviazať na skúsenosti a poznatky v práci s knihou spred dvoch rokov. Oprášila myšlienku  spojazdnenia knižnice a rozhodla sa najmenším žiakom ponúkať knihy na čítanie

          s „Knižnicou na kolieskach.“ Veľký nákupný vozík škole prepožičalo nákupné stredisko COOP Jednota v obci. Knihy rôznych žánrov, dostupných v školskej knižnici sa teda vložili do nákupného vozíka a s požičiavaním kníh sa mohlo začať.  Knihy bude žiakom celý školský rok počas veľkej prestávky a po vyučovaní ponúkať kráľovná víla- vybraný žiak/čka.

          Súčasťou projektu Dobrodružstvá so škriatkami je aj celotýždenné spoločné čítanie na pokračovanie pre žiakov prvých a druhého ročníka počas veľkej prestávky v multimediálnej učebni. Zabalený v dekách, s desiatou a pitím si vypočuli príbehy detí z knihy Škriatkovia pomáhajú. Zážitky a pocity z čítania následne vyjadrili kresbou. V rámci celoročného projektu plánujeme z kresieb spoločne vytvoriť MEGA KNIHU. V projekte je ďalej zahrnutá práca s e-bookom, hry  ako popletená rozprávka, hry s intonáciou, reťazové rozprávanie obsahu, stretnutie postáv a pod.

          Dieťa sa ľahko nadchne pre niečo, čo ho baví, čo mu je príjemné. Práve na túto skúsenosť chceme realizáciou uvedeného projektu nadviazať. Zábavnými formami práce s knihou by sme radi podporili u žiakov dobrý a hlavne trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu. Našou snahou je, aby hravými aktivitami deti/žiaci nadobudli presvedčenie o tom, že kniha je aj v dnešnej medializovanej dobe dôležitým zdrojom k získaniu a poznávaniu nového.

                                                                                                              Dana Molnárová

                                                                                                              ZŠ Komenského č.21, Nesvady

           

          Časopis Delta/november 2016

          Novinka pri zápise detí do základnej školy

                V dňoch 6.-7. apríla 2017, v čase od 13,00 hodiny do 17,00 hodiny, sa v ZŠ na Komenského ulici č. 21 v Nesvadoch  konal zápis detí do prvého ročníka. Rodičia detí, ktoré dovŕšili šiesty rok svojho života k nám na základe pozvánok vyvesených na stránke školy, v MŠ, na verejných priestranstvách a správy vyhlásenej prostredníctvom obecného rozhlasu,  priviedli svoje ratolesti, aby sa prvýkrát prezentovali na pôde základnej školy ako budúci prváci.

             Novinkou pri zápise bola možnosť v predstihu, elektronicky vyplniť prihlášku k zápisu do základnej školy. Rodičia si pochvaľovali hladký,  nerušený, aj po technickej stránke kvalitne zabezpečený priebeh zápisu. Prihláška bola zavesená a pre rodičov prístupná na webovej stránke základnej školy. Ku dňu zápisu bolo prostredníctvom elektronickej prihlášky do 1. ročníka ZŠ prihlásených 21 detí. Kým sa v deň zápisu dve pani učiteľky zaoberali s deťmi, rodičia si mohli skontrolovať údaje vyplnené v prihláške, vytlačiť a podpísať ju.

          Samotnému zápisu predchádzalo už tradičné stretnutie riaditeľky, učiteliek základnej školy s rodičmi detí- predškolákov. Aj tento školský rok ho iniciovalo vedenie oboch materských škôl. Na mimoriadnom sedení  v priestoroch MŠ si obe strany okrem základných informácií o priebehu zápisu vymenili poznatky a skúsenosti o potrebe citovej zrelosti detí pred vstupom do ZŠ, zavedení pravidelného spánkového režimu detí, ako základného predpokladu pri zvládaní náročných úloh v prvom ročníku. Rozvoj grafomotorických zručností, komunikačných schopností, slovnej zásoby, schopnosť vyjadrovania svojich myšlienok, názorov, potrieb na sedeniach pani učiteľky zdôrazňovali najviac. Obracali sa na rodičov s prosbou o odstránenie prípadných deficitov, nedostatkov vo vyjadrovaní sa a zdravotných problémov ešte pred nástupom do prvého ročníka. Na zreteli pritom mali hlavne základné potreby detí, ich potenciál a možnosti na rast výkonnosti. Primeraný a správny rozvoj osobnosti detí totiž predpokladá vytvorenie a zabezpečenie vhodných podmienok.

             Zápis do prvého ročníka bol pre 30 detí a ich rodičov nepopierateľne slávnostným aktom. Zameniť prostredie MŠ za nové, ešte len málo známe priestory školy, predstaviť sa a prezentovať svoje zručnosti a schopnosti potrebovalo poriadnu dávku odvahy. Zábavné a pútavé aktivity, hry s farebnými a netradičnými pomôckami však zvládli všetky deti s humorom a nadhľadom. V učebni I.A triedy vládla počas dvoch dní pohoda, dobrá nálada, veselé debatenie a hranie- čarovanie.

            Budúci prváci neodchádzali zo zápisu s prázdnymi rukami. Rodičovské združenie pri ZŠ Komenského č.21 pre ne pripravilo množstvo darčekov. Knihami obdaroval deti aj miestny podnikateľ. Deň zápisu fotograficky zdokumentoval pán učiteľ a pomáhali mu aj naše pomocníčky, žiačky ročníkov 2 až 4. Fotografie so Zajkovcami a s pani riaditeľkou majú deti a ich rodičia k dispozícii a k nahliadnutiu na webovej stránke ZŠ.

            Tešíme sa na naše spoločné septembrové zvítanie. Sme presvedčení, že bude rovnako radostné, naplnené optimizmom a očakávaním z nových zážitkov vo veľkej škole.

                                                                                 ZŠ Komenského č.21 Nesvady Dana Molnárová

          Novum Naswod/apríl 2017

                Občianske združenie Liga proti rakovine (LPR) aj v tomto roku organizovalo na celom území Slovenska Deň narcisov. Dobrovoľnú finančnú zbierku pre onkologických pacientov usporiadala pod výstižným heslom: „Nepomáhajú preto, aby sa zviditeľnili.“

          7.apríla 2017 sa Rodičovské združenie pri ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským v Nesvadoch so svojimi  dobrovoľníkmi, bývalými a súčasnými žiakmi základnej školy  opäť aktívne  zapojili do organizovania Dňa narcisov v našej obci. V spolupráci s Ligou proti rakovine,  v poradí už dvanástykrát sa 52 dobrovoľníkov rozhodlo podporiť túto aktivitu. Označených identifikátormi ich mohli občania obce v spomínaný deň stretnúť pri obchodnom dome COOP Jednota, na ulici Obchodnej, v Tescu, ale i na verejných priestranstvách našej obce. Tak, ako po minulé roky aj tento deň bol napriek nepriaznivému počasiu plný pozitívnych emócií, zážitkov a udalostí.  Žltý narcis – kvietok jari a nádeje, nás všetkých spojil v myšlienke vyjadriť morálnu a finančnú pomoc ľuďom postihnutých rakovinou. Prispieť mohol každý dobrovoľným finančným príspevkom. V našej obci  sa vyzbierali príspevky v celkovej výške  1 220.- EUR. Uvedené finančné prostriedky boli zaslané na účet LPR.  Z vyzbieraných finančných príspevkov LPR  investuje nemalú čiastku na starostlivosť o prevenciu v boji proti zákernej chorobe, ďalej do výskumu a peniaze sú prerozdeľované aj pri starostlivosti o pacientov postihnutých rakovinou a ich rodinám. LPR pomáha všade tam, kde štát nato zrejme nemá. Nezištnosť, pomoc v núdzi, pomoc bez nároku na odmenu sú hlavnou myšlienkou tejto mimoriadne solidárnej aktivity. Zámerom našej školy je tieto myšlienky vštepovať deťom / žiakom už od útleho veku. Deň narcisov je vhodnou príležitosťou v praxi a v teréne získať potrebné sociálne kompetencie. 

                Rodičovské združenie pri ZŠ s VJS touto cestou ďakuje všetkým dobrým ľuďom, ktorí sa do tohtoročnej verejno-prospešnej zbierky organizovanej len v jediný deň v roku zapojili. Nech ich teší poznanie, že ich nezištná pomoc podporí projekty pre onkologických pacientov, ich rodiny i zdravú verejnosť. Pripnutím žltého narcisu vyjadrili podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí touto zákernou chorobou bojujú.

          Mgr. Mária Zuberová

          TAJOMSTVÁ PLANÉTY ZEM

             Dieťa je prirodzene zvedavý tvor. Úplne najviac ho baví objavovanie, zisťovanie, odhaľovanie tajomstiev. Škola je pre takéto bádanie najlepšou živnou pôdou.

          Základná škola na ulici Komenského 21 v Nesvadoch, využívajúc túto stratégiu vyučovania a objavovania pripravila pod vedením svojich pedagógov nižších i vyšších ročníkov atraktívnu oslavu Dňa Zeme. Dňa 21.4. 2017 prišli za svojimi zverencami s kopou zaujímavých prezentácií, úloh, cvičení, zábaviek, pokusov a odhaľovaní. Tajomstvá našej Zeme nám cez školský rozhlas odtajnila krátka relácia, v ktorej boli okrem iného uverejnené aj konkrétne výpočty pána učiteľa matematikára o tom, koľko stromov sme zachránili zberom papiera na našej škole počas posledných zberových rokov. Vééééľmi zaujímavé zistenie!

          V triedach vznikali plagáty propagujúce Deň Zeme. Žiaci rôznymi výtvarnými technikami vyjadrovali svoj vzťah k modrej planéte. Niektorí si povedali, že skrášlia svoju triedu izbovými kvetmi. A tak ich sadili. O dôležitosti recyklácie druhotných surovín vie každý žiak našej školy. Dvakrát ročne sa zapájajú do zberu papiera, kartónov, umelohmotných vrchnákov, použitého oleja a elektroodpadu. Odpad separujú aj v škole, aj vo svojich domovoch. Miestny obecný Ekodvor je pre nich v recyklovaní príkladom. Pri sledovaní prezentácií o znečistenom životnom prostredí ani nechceli veriť, že by bol na našej Zemi taký neporiadok.

          Žiaci nižších ročníkov sa spoločne s Kozmixom vybrali na spoločné bádanie Zeme a životného prostredia prostredníctvom krásnych prezentácií. Riešili úlohy, hlavolamy, rébusy, skladali puzzle. Prváci sa s témou ochrany našej Zeme a starostlivosťou o jej blaho zaoberali snáď najdlhšie. Aby stihli pokus so zakorenením „Zemiačka“ a „Zemiačky“, s klíčením hrachu „v igelitkových podmienkach“, siatie šalátu, sadenie byliniek, zhotovovanie zapichovačiek pre bylinky s ich názvami, prezeranie rôznej literatúry zaoberajúcej sa dĺžkou rozkladu odpadu, prácu s časopisom Kozmix, potrebovali celý ďalší týždeň. Svoj projekt nazvali „Rozkvitnutá škola“. Zážitky spojené s experimentovaním a bádaním boli pre ne začiatkom dlhotrvajúcej ochranárskej misie a v neposlednom rade cenným darom do budúcna. 

          Želáme si, aby detské objavovateľské zanietenie spojené so žiackym bádaním viedlo deti našej školy k dôslednej a neustálej ochrane  prírody a našej planéty.

                                                                                        D. Molnárová, ZŠ Komenského 21, Nesvady

          Voda naša každodenná

             Už v mladšom školskom veku je podľa nášho názoru dôležité poukázať na to, ako je voda úzko prepojená so všetkými oblasťami života.

          22. marec- Medzinárodný deň vody je každoročne príležitosťou na to, aby sme si v podmienkach našej školy pripomenuli skutočnosť, ako voda ovplyvňuje živobytie miliardám ľudí. Tohtoročný Svetový deň vody sa niesol v znamení témy: „Voda a udržateľný rozvoj“. Téma sa aktuálne dotýkala nielen oblasti zdravia, prírody, urbanizácie, priemyslu, ale aj energetiky a potravín.

          Pedagógovia i žiaci ZŠ na Komenského ulici č.21 v Nesvadoch v tento deň pravidelne prichádzajú do školy v modrom. Demonštrujú tak silu vody, svoju snahu podporiť význam a poslanie tohto dňa. Triedni učitelia, detský parlament pripravili aj v tomto školskom roku aktivity, v centre ktorých bola voda ako vodný zdroj, voda v súvislosti s potravinami a podporou znižovania chudoby, voda a jej zásadný vplyv na ľudské zdravie. Na tieto oblasti bolo zamerané i vysielanie relácie školského rozhlasu. Po jej vypočutí žiaci mohli odpovedať na kvízové otázky. Správne odpovede boli odmenené vecnými darmi.

          Voda očami prvákov. I takto by sme mohli nazvať hry, aktivity zamerané na získanie poznatkov, overenie už získaných a osvojenie si nových skúseností pri experimentovaní s vodou. Najmenšie deti si prostredníctvom nich v prvom rade upevnili návyk pravidelného umývania rúk, ako jeden z najlepších spôsobov na odstránenie baktérií a predchádzanie prenosným ochoreniam. Šetrný spôsob púšťania vody z vodovodu, sprchovanie a zbytočné vylievanie vody bolo obsahom prezentácie z portálu www. kozmix.sk, ktorú deti s údivom sledovali. Tému globálneho otepľovania sme si spoločne s deťmi priblížili experimentovaním s ľadom a vriacou vodou. Vodu deti prelievali z nádoby do nádoby a hovorili si: „Ani kvapka nazmar!“ Načrtli sme aj tematiku znečisťovania vôd rôznymi zdrojmi a zahrali sa na zachraňovanie morských živočíchov zamorených ropnou škvrnou, na čistenie vodných tokov od odpadu (lovili z nádoby umelohmotné vrchnáky). Nezabudli sme ani na starostlivosť o izbové rastliny. Poliali sme ich zhromaždenou dažďovou vodou. Na sáčok naplnený vodou sme kreslili slniečko, oblaky a šípkami zaznačovali kolobeh vody v prírode. Najviac sa deťom páčila relaxačná časť dňa, kedy počúvali prírodné uspávanky. V rytme zurčiacej horskej bystriny a za spevu vtákov v lese zhotovili krásny vodopád. Tanec so šatkami a improvizácia pohybov na symfonickú skladbu Bedřicha Smetanu Vltava bol vyvrcholením dňa.

              Snahou našej školy je naučiť deti chodiť s otvorenými očami a vnímať prírodu a svet ako prirodzenú súčasť nášho života. Aktivitami zameranými na podporu a ochranu životného prostredia im chceme priblížiť potenciál, ktorým disponujú a zdôrazniť tak dôležitosť ich smerovania a postojov do budúcna.

                                                                                                                         Dana Molnárová, ZŠ Komenského 21, Nesvady

           

          Jarné zvítanie

          Jar je pre každého z nás obdobím prebúdzania sa prírody zo zimného spánku. Prichádza pomaly, lenivo, má zvláštne ovzdušie, osobitnú príchuť. Je jasná a priezračná. Jarné slniečko prináša radosť, veselie, prebúdza nás zo zimnej melanchólie a je predzvesťou dobrej nálady.

             Jar je ročné obdobie, ktoré má svoje osobitné čaro. O tom nás presvedčili milé dámy z novovzniknutého denného stacionára v Nesvadoch. Deti zo školského klubu pri ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským prijali ich srdečné pozvanie a jedného teplého aprílového dňa sa vybrali do neďalekého zariadenia, aby strávili príjemné popoludnie s členkami stacionára.

          V snahe priblížiť kultúrne dedičstvo našich predkov, rozhodli sa nám ukázať krásu ľudovej tvorby. Deti s nesmiernym záujmom počúvali rozprávanie o zvykoch a obyčajoch našich starých rodičov, prezreli si výstavku ich prác a nakoniec si vyskúšali netradičné techniky zdobenia kraslíc. Tvorivá atmosféra bola znásobená príjemným pocitom zo spoločne strávených chvíľ. Mohli by sme ho nazvať aj stretnutím dvoch generácií. Odmenou za darčeky, ktoré deti dostali od babičiek bude program ku Dňu matiek. Budú ho s láskou pripravovať deti zo školského klubu.

                                                                                                    Dana Molnárová, ZŠ s VJS, Nesvady

          Šibalské šibanie alebo Kto hľadá nájde                                                                                         

             Jar. Obdobie prebúdzania sa prírody zo zimného spánku. Ročné obdobie, ktoré má svoje osobitné čaro. Prichádza pomaly, lenivo, má zvláštne ovzdušie, osobitnú príchuť. Je jasná a priezračná. Jarné slniečko prináša radosť, veselie, prebúdza nás zo zimnej melanchólie a je predzvesťou dobrej nálady.

               

          Ktovie, či aj naši predkovia podobne vnímali príchod jedného z najkrajších ročných období? Ich dlhoročné poznatky z pozorovania prírody tomu nasvedčujú a my- učitelia, sa snažíme vštepovať ich našim žiakom. Modernizáciou doby sa žiaľ, krása ľudových tradícií postupne zo života našich detí vytráca. Tak ako aj zmienka o symboloch jari, sviatkoch jari. Zo skúsenosti však vieme, že najmenšie deti, našťastie, s nesmiernym záujmom počúvajú rozprávania o zvykoch a obyčajoch našich predkov. Nikdy nemajú výhrady proti tomu, aby sme si niektoré z nich vyskúšali. Tak tomu bolo aj s veľkonočným šibaním.

          Najskôr sme si na archívnych záberoch pripomenuli naše pozreli a porovnali rázovité oblečenie ľudí. Korbáče, vedrá vody, farebné stuhy, kraslice, kúpanie v potoku.... pre naše deti úplne nový pohľad na Veľkú noc. A tak sme dali dokopy minulosť so súčasnosťou a pustili sa do veselého vítania jari. Naučili sme sa básne: „Oblej ma, šuhajko, veď je voda na to! Dostaneš vajíčko, maľované za to!“ a to typické: „Šibi-ryby, mastné ryby...“, pripravili korbáčik, vysvetlili, z čoho je vyrobený, aký má účel, ďalej vedierko s vodou, farebné stužky a šibalské šibanie sa mohlo začať.

          Kraslice sme zamenili za čokoládové vajíčka, ktoré žiakom celej ZŠ venovalo Rodičovské združenie pri ZŠ v spolupráci so žiackym parlamentom. Kto hľadal, ten ich aj našiel. Boli poschovávané po triede. Potešil aj darček od pani učiteľky- ručne vyrobené vajíčka a tulipány na paličke.

          Fotenie so Zajkovcami bolo bodkou za šibalstvami dňa! A tak sme si mohli povedať, že máme za sebou ďalší vydarený deň v škole plný dobrej nálady a veselého učenia.

          Novum Naswod Apríl 2017