• Ako sa to všetko začalo pred 65. rokmi

• Základná škola slovenská v Nesvadoch má viac ako šesťdesiatpäťročnú  históriu.

V roku 1975 sa v centre obce Nesvady odovzdala nová 22 triedna Základná škola. Bola to jednoposchodová budova s plochou strechou. Jedna jej časť mala 2 pochodia. V budove bolo 22 tried, školská jedáleň, dve telocvične a špeciálne učebne. Súčasťou školy bol aj služobný dvojizbový byt. Ku škole patril veľký areál, kde sa vybudovalo detské dopravné ihrisko a športové ihriská. Areál školy bol hneď od začiatku oplotený, popri plote boli vysadené topole. V budove bolo ústredné kúrenie na pevné palivo. Na tú dobu to bola moderne vybavená škola. Niekoľko desaťročí budovu spravoval štát. V polovici 90. rokov bola realizovaná plynofikácia kúrenia. V roku 2002 sa budova stala majetkom obce. Škola sa stala právnym subjektom. Obec sa podľa svojich možností starala o rekonštrukciu budovy. V roku 2006 bola vykonaná rekonštrukcia tried na prvom poschodí.
          V lete 2011 bola z prostriedkov projektu EU realizovaná komplexná rekonštrukcia budovy školy. Budova bola zateplená, okná vymenené za plastové a bola urobená šikmá (sedlová) strecha. Vybudoval sa bezbariérový vstup do budovy. V školskom roku 2011/2012 sa vyučovanie začalo o 5 dní neskôr, kvôli nedokončenej rekonštrukcii. Vo februári 2012 boli vysoké topole v okolí školy, ktoré boli už symbolom areálu, kvôli bezpečnosti opílené.
          Riaditelia pôsobiaci v budove Základnej školy: Mgr. Ivan Podivinský (1975–1986); Mgr. Martin Kutlák (1986–1991); Mgr. František Pňaček (1991–1.11.1991); Mgr. Marta Poništová (1991–2001); Mgr. Ivan Podivinský (2001–2006); PaedDr. Silvia Hlavačková (2006-   )